Mit jelent a Coach? Mire jó? Miben tud segíteni? Mi a különbség a coach és a pszichológus között?
Ezeket a kérdéseket szokták feltenni először is az emberek, amikor meghalják mivel is foglalkozom.
A coaching egy személyre szabott „tanácsadási” módszer, amelynek a lényege, hogy nem ad tanácsot. Saját erőforrásaira támaszkodva támogatja az ügyfelet a fejlődésében, egy meghatározott cél elérésében segít. Mivel kívülállóként tud a problémára rálátni, ezért fő feladatának tekinti, hogy kibillentse az illetőt a holtpontról, és aktivizálja a benne lévő tudást, tapasztalatot, lehetőséget. Minden találkozáskor az ügyfél választja meg az ülés fókuszát, a coach figyelmesen hallgatja, visszajelez és legfőképpen kérdéseket tesz fel. A coach feladata, hogy a rendelkezésére álló tudásának minden eszközével az ügyfélt segítse. A hatékony coaching alapfeltétele a coach és az ügyfél közötti erős bizalmi viszony, a kettejük között létrejövő szerződéses kapcsolat két egyenrangú, felnőtt személy megállapodása, titoktartás mellett.
A coachingban célirányos kérdéseket fogalmazunk meg, nem a múltat dolgozzuk fel, hanem az abból eredő tapasztalat felismerésének segítségét vesszük igénybe. Miért hatékony ez a módszer? Mert mindenki életében voltak megoldásra váró feladatok, amikkel már megküzdött. Ha vissza megyünk egy olyan állapotba, felismerhetjük erőforrásainkat, belső tartalékainkat, megküzdési stratégiáinkat. A „gödör fókuszról” áthelyezzük figyelmünket a „rét fókuszra”.
Coach vagy Pszichológus?
A coach és a pszichológus által alkalmazott tudásban sok a közös vonás, a kettő mégsem ugyan az. A coach nem kutatja az adott probléma részletes, összetett gyökereit, csak a cél a megértéshez szükséges mélységig nyúl le. Ezért a coaching, a jelen megoldandó feladataira és a jövőbeni megoldásokra fókuszál. A pszichológus sok esetben a múlt eseményeiből következtet az aktuális problémára, pszichológiai szűrővizsgálatokat végez, pszichés rendellenességekkel, teljesítményzavarokkal, krízishelyzetek kezelésével, tanácsadásával foglalkozik.